Ciśnieniomierze to łatwe w obsłudze urządzenia, dzięki którym możemy w szybki i precyzyjny sposób wykonać pomiar ciśnienia krwi, aby skontrolować swój stan zdrowia. Jednak nie każdy wie, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi i jaki aparat do pomiaru ciśnienia warto kupić. Oto kilka wskazówek, dzięki którym procedura mierzenia ciśnienia będzie prosta i zrozumiała dla każdego, a zakup odpowiedniego urządzenia zakończy się sukcesem.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Warto podkreślić, że wynik pomiaru ciśnienia może być uzależniony od pozycji użytkownika, jego stanu fizjologicznego i innych czynników. Dla zapewnienia optymalnej dokładności, przed rozpoczęciem pomiaru ciśnienia tętniczego należy odczekać jedną godzinę po wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, kąpieli, spożywaniu posiłków lub piciu napojów zawierających alkohol bądź kofeinę oraz paleniu tytoniu.
Ciśnienie należy mierzyć regularnie, jeśli to możliwe o stałych porach dnia. Ciśnienie krwi mierzymy wypoczęci, w wygodnej, siedzącej pozycji, najlepiej przy stole. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, mankiet ciśnieniomierza zakładamy na lewe ramię, nieskrępowane ubraniem i swobodnie oparte na stole (wyprostowane, ale nie napięte). Mankiet ciśnieniomierza, (założony dosyć ściśle, nie za mocno jednak – by można było wsunąć pod niego jeden palec) powinien znajdować się na wysokości serca, nałożony tak, aby jego dolny brzeg znajdował się 2-3 cm nad łokciem.
Pamiętajmy, że ciśnieniomierze elektroniczne są bardzo czułe – podczas pomiaru nie należy rozmawiać ani poruszać ręką, na której założony jest mankiet. Również każde powtórzenie pomiaru powinno odbywać się po przynajmniej 10/15-minutowej przerwie, aby uniknąć błędu wielokrotnego ucisku tętnicy.
W przypadku pomiarów aparatami nadgarstkowymi należy pamiętać, aby aparat znajdował się na linii serca.
Jak często mierzyć ciśnienie krwi?
Wiele osób zastanawia się, jak często mierzyć ciśnienie krwi. Na początku należy robić to nawet kilka razy dziennie, aby sprawdzić, jak zmienia się w różnych sytuacjach, np. rano po wstaniu, podczas pracy, po wysiłku fizycznym, podczas oglądania telewizji, przed przyjęciem leków lub w kilka godzin po ich przyjęciu. Później (jeżeli lekarz nie zaleci inaczej) – wystarczy mierzyć ciśnienie 2 razy dziennie – np. rano po wstaniu i wieczorem przed kolacją. Pamiętajmy, że powinno się wykonywać pomiary o stałych porach, aby możliwe było porównywanie wyników. Przy złym samopoczuciu należy oczywiście przeprowadzić dodatkowy pomiar.
Czy ciśnieniomierz domowy daje wiarygodne pomiary?
Ciśnieniomierz ciśnieniomierzowi nierówny – ważne, aby używany sprzęt miał walidację kliniczną. Pomiary w warunkach domowych są najbardziej naturalne, tym bardziej jeżeli są wykonywane o stałych porach. Dodatkowo pomiary domowe nie są obarczane błędami związanymi ze zmęczeniem i z tzw. „stresem białego fartucha” które to często towarzyszą pomiarom w przychodni, wykonywanymi przez pielęgniarkę czy lekarza.
Ciśnieniomierze domowe dobrych producentów, wyposażone są w specjalistyczne czujniki:
- wystąpienia arytmii (nieregularna praca serca) – w przypadku wystąpienia arytmii podczas pomiaru istnieje możliwość, że wynik przeprowadzonego badania będzie nieprawdziwy (w takim przypadku należy dokonać ponownego pomiaru za kilka minut – jeśli aparat nie będzie sygnalizował ponownego wystąpienia arytmii, wynik pomiaru będzie prawidłowy),
- prawidłowego założenia mankietu – informuje nas czy mankiet ciśnieniomierza nie został założony zbyt luźno.
Zachęcamy do prowadzenia dzienniczków pomiarów lub kupno ciśnieniomierza z pamięcią wraz z datą i godziną pomiaru (najlepiej dla dwóch osób) – stanowią one bardzo ważną informację dla lekarza o pacjencie.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny – jaki wybrać?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy:
- małe gabaryty więc można zabrać go wszędzie z sobą,
- łatwy i szybki w obsłudze,
- praktyczny, bo nie trzeba podwijać rękawa,
- dokładność pomiaru jest na tym samym poziomie, ale miejsce pomiaru (nadgarstek) nie jest dobrym miejscem pomiaru ze względu na cieńsze tętnice a u osób starszych (powyżej 60 lat) w przypadku chorób towarzyszących typu: miażdżyca, zwapnienie żył i tętnic, podwyższony cholesterol powodują zazwyczaj zaniżanie pomiaru.
Ciśnieniomierz naramienny:
- zdecydowanie większy wybór modeli na rynku, jaki i opcji,
- brak przeciwwskazań do stosowania – może być stosowany przez osoby starsze z chorobami współistniejącymi,
- możliwość wyboru ciśnieniomierza w wersji automatycznej, półautomatycznej lub w wersji zegarowej (ciśnieniomierz mechaniczny).
Podsumowując, jakie urządzenie wybrać – ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy? W naszej opinii dobrze sprawdzi się zarówno jeden typ, jak i drugi. Ważne, aby ciśnieniomierz domowy był dobrej jakości i by odpowiednio przeprowadzać pomiar ciśnienia krwi. Nasz kompleksowo zaopatrzony sklep medyczny na Śląsku oferuje szeroki wybór modeli, zachęcamy do zapoznania z asortymentem.