Choroba, wypadek, czy niepełnosprawność wymagają od człowieka nie tylko długiego czasu rekonwalescencji, ale także sprzętów rehabilitacyjnych i środków, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Niektóre z nich umożliwiają natomiast powrót do zdrowia lub poprawiają jakość i komfort życia. Wyposażenie rehabilitacyjne można zakupić w sklepach medycznych, które pomagają również w uzyskaniu refundacji środków z Narodowego Funduszu Zdrowia lub Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Istnieją także wypożyczalnie sprzętu, gdzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny jedynie na okres trwania rekonwalescencji, a następnie zwrócić go, gdy nie będzie już potrzebny. Co dokładnie możemy uznać za sprzęt rehabilitacyjny?
Nie tylko wózki inwalidzkie – jaki sprzęt do rehabilitacji ułatwia życie chorym i niepełnosprawnym?
Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy pojęcie „sprzęt rehabilitacyjny”, jest z pewnością wózek inwalidzki. Bez wątpienia jest to asortyment pierwszej potrzeby, bez którego mobilność osób niepełnosprawnych jest zupełnie ograniczona. Wyróżniamy wózki inwalidzkie ortopedyczne kierowane przez drugą osobę, aktywne i sportowe napędzane siłą mięśni oraz wózki inwalidzkie elektryczne. Poza wózkami aktywność fizyczną osobom niepełnosprawnym umożliwiają także:
- kule,
- trójnogi, czwórnogi,
- balkoniki,
- protezy,
- ortezy.
Warto podkreślić, że sprzęt rehabilitacyjny służy także usprawnieniu kuracji, czy hospitalizacji niepełnosprawnych, tak więc zaliczamy do niego również:
- rotory stawów kończyn dolnych i górnych,
- rowerki stacjonarne,
- piłki rehabilitacyjne,
- taśmy i gumy rehabilitacyjne,
- szyny CPM,
- ergometry.
Ciało osób niesprawnych ruchowo jest o wiele bardziej narażone na powstawanie odleżyn, niż w przypadku osób zdrowych. Dlatego sprzęt rehabilitacyjny taki jak materac przeciwodleżynowy i łóżko rehabilitacyjne pełni ważną rolę w ich codziennym życiu. Nie tylko zapewniają one wygodny sen w pozycji dostosowanej do schorzeń człowieka, lecz także zmniejszają ryzyko otarć i odgnieceń, ułatwiają podnoszenie się, przemieszczanie i opuszczanie łóżka. Istotną rolę w opiece nad osobą niepełnosprawną odgrywają także sprzęty ułatwiające zabiegi higieniczne, jak np.:
- podnośniki pacjenta,
- krzesła i pomoce toaletowe,
- cewniki urologiczne,
- podkłady nieprzemakalne na łóżko,
- pieluchomajtki oraz pampersy dla dorosłych.
Osoby niepełnosprawne, to nie tylko takie, które mają ograniczoną zdolność ruchową, lecz także osoby nieme, niewidome, mające problem z oddychaniem oraz głusi. Codzienne funkcjonowanie umożliwia im sprzęt do rehabilitacji w domu taki jak np.:
- koncentratory tlenu,
- inhalatory tłokowe,
- inhalatory membranowe,
- ssaki elektryczne,
- aparaty słuchowe,
- czytaki.
Jeśli nie wiedzą Państwo, gdzie można wypożyczyć podnośnik dla niepełnosprawnych wózek inwalidzki lub innych sprzęt, zapraszamy serdecznie do jednej z naszych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na Śląsku lub też wizyty w sklepie. Dzięki ogromnej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu zapewniamy Klientom profesjonalne doradztwo przy wyborze odpowiedniego sprzętu do rehabilitacji.