Schorowani seniorzy spędzają wiele czasu w łóżku, często nie są w stanie samodzielnie chodzić, czy nawet swobodnie zmienić pozycję podczas leżenia. Nieocenioną pomocą dla starszych osób o ograniczonej mobilności jest łóżko rehabilitacyjne. Tego typu sprzęt medyczny nie tylko zwiększa komfort snu, ale też dba o bezpieczeństwo seniorów. Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne dla rodziców lub dziadków?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka rehabilitacyjnego dla seniora?
Łóżko rehabilitacyjne dla seniora musi być bezpieczne – powinno posiadać zabezpieczenia uniemożliwiające wypadnięcie pacjenta z łóżka. Doskonałym rozwiązaniem jest system unoszonych barierek po bokach, który zabezpiecza przed upadkiem z wysokości. Łóżko rehabilitacyjne musi posiadać wysięgnik z uchwytem – ułatwia to zmianę pozycji lub wychodzenie z łóżka. Dobrze, jeśli jest sterowane elektrycznie. Za pomocą pilota osoba korzystająca z łóżka może samodzielnie i płynnie zmieniać pozycje. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne sprawia, że niewymagana jest pomoc osoby trzeciej.
Dla opiekunów łóżko z regulacją znacznie ułatwia pielęgnację osoby chorej, można dopasować wysokość łóżka do swojego wzrostu, pionizacja czy zmiana pozycji pacjenta jest dużo łatwiejsza. Co jeszcze ma znaczenie? Łóżko rehabilitacyjne musi być proste w obsłudze – powinno posiadać intuicyjnego pilota z dużymi przyciskami i grafikami ułatwiającymi obsługę przez osobę starszą, obsługa łóżka nie jest skomplikowana i polega na wciskaniu przycisków “góra” i “dół”.
Łóżko do rehabilitacji seniora powinno być na kółkach, które są bardzo przydatne w przypadku pielęgnacji nad osobą leżącą w małych pomieszczeniach, w których jest problem ze swobodnym ustawieniem sprzętu. Podczas zakupu należy zwrócić też uwagę na stelaż łóżka (poprzeczne deski, na których leży materac), musi być wygodny. Jeżeli pacjent nie jest bardzo ciężki (waga powyżej 120 kg), to sugerujemy stelaż drewniany. Jest bardziej elastyczny niż stelaż metalowy, w związku z czym lepiej amortyzuje.
Łóżko musi mieć również odpowiedni materac – koniecznie piankowy, materac sprężynowy może połamać deski stelaża w przypadku uniesienie, któregoś segmentu łóżka. Materac musi mieć odpowiednią grubość – jaką? Wszystko zależy od wagi pacjenta oraz od tego czy osoba będzie leżeć na materacu przeciwodleżynowym. Standardowe grubości wahają się od 7 do 20 cm.
Ostatnia kwestia, łóżko powinno być estetyczne – często widok łóżka rehabilitacyjnego jest dla osoby chorej dużym szokiem, budzi naturalny opór. Pierwsze skojarzenie to fakt przykucia do łóżka i świadomość, że teraz to “jest ze mną źle”. Ważne, żeby łóżko nie kojarzyło się ze szpitalnymi salami, tylko jak najlepiej dopasowywał się do pokoju osoby chorej, by przypominało standardowy mebel. Boki nowoczesnych łóżek są obite w drzewie, silniki ukryte pod stelażem, a elementy metalowe są malowane na rozmaite kolory.
Łóżko rehabilitacyjne dla seniora – wynająć czy kupić?
To zależy od tego jak długo łóżko rehabilitacyjne ma być używane. Niestety nieraz ciężko określić rokowania osoby leżącej – czy jej stan się polepszy, czy będzie się tylko pogarszał. Zdarzają się przypadki, że osoby, które miały używać łóżka przez kilka miesięcy, wynajmują go przez kilka lat jak i sytuacje odwrotne – łóżko miało być na wiele lat, a stan zdrowia się gwałtownie pogorszył i rodzina zostaje z pustym łóżkiem rehabilitacyjnym w domu.
Na pewno dobrym pomysłem przed zakupem byłoby wypożyczenie łóżka i sprawdzenie go w warunkach “domowych”. Dobrze by osoba leżąca mogła się zapoznać z takim łóżkiem, jego zaletami. Może się okazać, że senior nie będzie chciał na nim leżeć i wtedy pojawia się problem. Gdy praktyka pokaże, że takie łóżko się sprawdza i będzie wykorzystywane w przyszłości, wtedy zakup będzie dobrym pomysłem.
W przypadku chęci zakupu łóżka jest możliwość uzyskania dofinansowania z PFRONu (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). Wymogiem koniecznym jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Załatwienie powyższego orzeczenia (wizyta u lekarza, skompletowanie dokumentów, wizyta w powiatowej komisji ds. orzekania o niepełnosprawności itp.) jest trochę czasochłonne. W związku z tym wiele osób decyduje się wypożyczyć łóżko do czasu uzyskania decyzji.
W razie uzyskania pozytywnej decyzji o dofinansowanie do łóżka możemy liczyć na dopłatę nawet do 95 % kosztu całego łóżka. Wszystko zależy od wysokości dochodów, środków, jakimi dysponuje lokalny PFRON oraz kosztu sprzętu.
Gdzie można wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne? Osoby zainteresowane wynajmem łóżka zachęcamy do wizyty w naszej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na Śląsku.