Tlen to jeden z pierwiastków chemicznych, który występuje w powietrzu. Jest on nam niezbędny do życia, ponieważ nasze organizmy mogą dzięki niemu przeprowadzać fosforylację oksydacyjną, która jest najistotniejszym etapem oddychania. Niedobory tego pierwiastka mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, a nawet stać się niebezpieczne dla naszego życia. Jednak czysty tlen również niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo, oddychanie nim podnosi ciśnienie krwi i wywołuje kwasicę. W odpowiednim stężeniu może być lekarstwem na wiele dolegliwości. Używanie tlenu do leczenia różnych schorzeń to tzw. tlenoterapia.
Czym jest tlenoterapia? Aparaty do tlenoterapii
Tlenoterapia jest metodą leczenia przy użyciu tlenu. Polega ona na zwiększeniu stężenia tego pierwiastka we wdychanym przez pacjenta powietrzu. Tlen podawany jest pacjentowi przez specjalny aparat tlenowy, inaczej koncentrator tlenu. Taka metoda leczenia może być stosowana tylko wtedy, gdy u chorego zostanie stwierdzony niedobór tlenu we krwi. W trakcie korzystania z zabiegów tlenoterapii zaleca się pozostawanie w ścisłym kontakcie z lekarzem prowadzącym.
Lekarz musi dobrać optymalne dla danego przypadku stężenie tlenu. Będzie ono inne w przypadku niewydolności oddechowej, inne w przypadku mukowiscydozy czy otyłości. Właściwe dotlenienie różnych organów ludzkiego ciała wpływa na poprawę ogólnej sprawności psychicznej i fizycznej pacjenta. Dzięki zastosowaniu tlenoterapii można:
- poprawić odporność,
- ograniczyć niedotlenienie organizmu,
- zmniejszyć problemy z oddychaniem, snem,
- spowolnić postęp przewlekłych chorób płuc.
Kiedy można korzystać z tlenoterapii?
Wskazania do tlenoterapii i korzystania z aparatów tlenowych są bardzo różne. Wyróżniamy wśród nich dwie główne grupy: stany ostre (np. zatrucie tlenkiem węgla, zatory gazowe, czy urazy mięśniowo-szkieletowe) i stany przewlekłe.
Do stanów przewlekłych zaliczamy: urazy tkanek miękkich, niewydolność oddechową, mukowiscydozę, otyłość, astmę, duszności, bezdech senny, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także rozstrzenie oskrzeli. Przed przystąpieniem do korzystania z zabiegów tlenoterapii zalecamy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, ponieważ tlen jest również lekiem.
Aparaty do tlenoterapii
Oferujemy stacjonarne aparaty do tlenoterapii o przepływie od 0,5 do 5 litrów tlenu na minutę. Pracujemy tylko ze sprzętem od sprawdzonych producentów, których koncentratory tlenu są znane i cenione w wielu krajach. Aparaty są wyposażone w czujniki stężenia tlenu. Co to oznacza? Jeżeli wysycenie tlenem w wydmuchiwanym powietrzu z aparatu spada poniżej 80%, zapalają się lampki kontrolne. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której Klient oddycha powietrzem ze stężeniem na bardzo niskim poziomie, przez co tak naprawdę tlenoterapia jest nieskuteczna. W trakcie naszej wieloletniej pracy zdarzały się sytuacje, że podczas serwisu koncentrator tlenu Klienta (zakupiony w zewnętrznej firmie) generował powietrze ze stężeniem na poziomie 30% (czyli niewiele większym, niż stężenie tlenu w powietrzu). Warto mieć świadomość, że niektórzy producenci koncentratorów ustawiają próg alarmowy stężenia tlenu na bardzo niskim poziomie (40-50%) lub koncentratory nie mają ich wcale. To bardzo ważna uwaga dla wszystkich zainteresowanych używaniem koncentratora tlenu.
Rekomendowane modele aparatów do tlenoterapii:
- Philips EverFlo,
- Invacare Perfecto 2,
- Invacare Platinum S,
- Invacare 5 (starsza wersja modelu Platinum S)
- Devilbiss 525KS,
- Devilbiss 515KS (starsza wersja modelu 525 KS),
- Aerti AE-5W.
W naszym kompleksowo wyposażonym sklepie, dostępne są nowoczesne aparaty tlenowe cenionych na rynku producentów. W zależności od preferencji mogą Państwo wybrać nowe aparaty do tlenoterapii lub wypożyczyć używane urządzenia (prowadzimy sklepy i wypożyczalnie sprzętu medycznego na Śląsku). Zapewniamy również naszym Klientom profesjonalny serwis koncentratorów tlenu.